Zadlužení firem v únoru vzrostlo o 49 miliard korun, nejvíce za 25 let

20. 4. 2022 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

České společnosti si v únoru půjčily výrazně více peněz než v předcházejících měsících. Objem jejich úvěrů u bank se zvýšil o 49 miliard korun, což je nejvyšší měsíční nárůst za 25 let. Na konci února tak dosahoval 1 237 miliard korun. Objem jejich úspor se potom zvýšil o 27 miliard na 1 324 miliard korun. V únoru se zároveň po pěti měsících poklesu mírně zvýšil objem úspor živnostníků, a to o 2,5 miliardy na 120 miliard korun. Stále byl však o 18 miliard nižší než v červnu loňského roku, kdy dosáhl svého maxima. Objem jejich úvěrů se nepatrně snížil, a to na  47,1 miliardy korun. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Objem firemních úvěrů byl na konci února o 9 % vyšší než o rok dříve. Po většinu roku 2021 přitom objem úvěrů v meziročním srovnání stagnoval. „Růst objemu firemních úvěrů indikuje vyšší poptávku, což se běžně spojuje s ekonomickým oživením. My jsme ovšem v současné době svědky růstu cen vstupů, který může přivést řadu firem do obtíží se splácením úvěrů,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Z dostupných dat přitom nelze jednoznačně určit, k čemu firmy prostředky využily.

Naopak objem firemních vkladů rostl v meziročním srovnání srovnání pomaleji než po většinu roku 2021. Zatímco koncem února 2021 měly  podniky na svých účtech o 13 % více prostředků než o rok dříve, letos v únoru to bylo meziročně jen o 7 % více.

Mezi živnostníky se objem jejich vkladů, i přes lednový růst, meziročně dokonce snížil, konkrétně o 3 %. Důvodem je fakt, že v první polovině roku 2021 se jejich úspory výrazně zvyšovaly, zatímco ve druhé polovině roku je začali podobně rychle rozpouštět.

Objem spotřebních úvěrů roste rychleji, půjčkám stále dominuje bydlení

Mezi obyvateli v únoru vzrostl jak objem úspor, tak objem jejich úvěrů, v obou případech o 0,6 %. Lidé tak měli u bank uloženo 3,07 bilionu korun a půjčeno 2,02 bilionu. Vzhledem k dominanci úvěrů určených na bydlení, které tvoří 80 % dluhu obyvatel, byl i únorový nárůst tažen především těmito úvěry. Jejich objem se však zvýšil nejpomaleji od ledna 2021.

Platební morálka se zlepšila napříč kategoriemi

Platební morálka se během února mírně zlepšila napříč všemi sledovanými kategoriemi. Zatímco podniky v lednu nesplácely 3,9 % svých závazků, v únoru to už bylo pouze 3,7 %. U živnostníků šlo o 6,1 % závazků oproti lednovým 6,3 % a u spotřebních úvěrů došlo ke zlepšení ze 4,7 % na 4,5 %. Poměr nesplácených závazků se snížil také u úvěrů na bydlení, i když pouze nepatrně. Je však ze všech kategorií nejnižší.

Graf 1: Úvěry a vklady nefinančních podniků od začátku roku 2020

Zdroj: Česká národní banka

Graf 2: Úvěry a vklady živnostníků od začátku roku 2020

Zdroj: Česká národní banka

Graf 3: Objem úvěrů na bydlení od začátku roku 2020

Zdroj: Česká národní banka

Graf 4: Objem úvěrů na spotřebu od začátku roku 2020

Zdroj: Česká národní banka