Počet bankrotů firem opět poklesl, již druhý měsíc po sobě

7. 7. 2015 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

V červnu letošního roku bylo vyhlášeno 86 bankrotů obchodních společností a 639 bankrotů fyzických osob podnikatelů (což je o 5, respektive 21, méně než v květnu). Počet návrhů na bankrot se naopak oproti předchozímu měsíci navýšil, návrhů na bankrot obchodních společností bylo 181 (+ 23), u živnostníků pak 939 (+ 104). Vyplývá to z analýzy provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz obsahujícího údaje o podnikatelských subjektech z České i Slovenské republiky.

V prvním pololetí letošního roku bylo vyhlášeno nejméně bankrotů obchodních společností ve srovnání se stejným obdobím minulých let, s výjimkou roku 2008. „Koncem roku očekáváme, že počet bankrotů obchodních společností dosáhne výše 1 050, a to by bylo o 14 % méně než v roce 2014, počet bankrotů obchodních společností by se tak snížil již druhým rokem po sobě,“ říká Věra Kameníčková, analytička CRIF – Czech Credit Bureau. Počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se nepřetržitě zvyšuje, zejména zásluhou oddlužení, koncem roku pravděpodobně přesáhne 9 200 a meziročně vzroste o 20 %. I to je podstatně méně než v předchozích letech.

Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno 1 134 bankrotů obchodních společností a 8 235 bankrotů fyzických osob podnikatelů. „Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil o 13 %, zatímco počet bankrotů fyzických osob podnikatelů se naopak o 37 % zvýšil. Vzrostl však pouze počet oddlužení (+ 45 %), počet bankrotů fyzických osob podnikatelů po odpočtu oddlužení se naopak meziročně snížil o 9 %,“ vysvětluje Věra Kameníčková. Počet návrhů na bankrot se u obchodních společností meziročně snížil o 38 %, u fyzických osob podnikatelů naopak došlo k navýšení o 28 %.

V červnu nebyl v Olomouckém a Plzeňském kraji vyhlášen jediný bankrot obchodních společností. Naopak nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v červnu vyhlášeno v Praze (34 bankrotů) a dále v Jihočeském kraji (9 bankrotů).

Nejméně bankrotů obchodních společností i za období červenec 2014 – červen 2015 bylo vyhlášeno v Karlovarském kraji, a to 18. Nejvíce pak tradičně v Praze (435 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů obchodních společností snížil ve všech krajích, s výjimkou Středočeského (+ 14 %) a Jihočeského kraje (+ 9 %). Nejrychlejší pokles vykázal Plzeňský (- 49 %) a Zlínský kraj (-37 %).

Živnostníci v dubnu nejvíce bankrotovali ve Středočeském (102 bankrotů) a Moravskoslezském kraji (77 bankrotů). Nejméně naopak v kraji Vysočina (16 bankrotů). Meziročně se počet bankrotů nejrychleji zvyšoval ve Středočeském a v Jihomoravském kraji, v Plzeňském a Karlovarském kraji se naopak snížil.