Letní dovolená na splátky: Lidé si berou stále více krátkodobých úvěrů, dělají to však s větší rozvahou

17. 6. 2015 – Kolikmam.cz
Zpět ke všem článkům

Aktuální statistiky Bankovního a Nebankovního registru klientských informací ukazují, že koncem prvního čtvrtletí 2015 si oproti stejnému období vloni vzalo spotřebitelský úvěr o 27 tisíc lidí více. Navíc za stejné období stoupl objem spotřebitelských úvěrů o téměř 18 % a průměrná částka na klienta se zároveň zvýšila o 14 %. Osobní úvěry ve svých parametrech stagnují anebo mírně klesají.

Osobní a spotřebitelské úvěry patří k významným krátkodobým dluhovým nástrojům. „Z našich dat je patrné, že v minulých letech se ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu zvyšuje objem osobních a spotřebitelských úvěrů průměrně až o 10 %. Spolu s významným růstem objemu a počtu zejména spotřebitelských úvěrů v uplynulém období to naznačuje zvýšený zájem o nákup například dovolených na splátky před letními prázdninami“ uvedl Jiří Rajl, ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Každý desátý člověk s krátkodobým úvěrem, což představuje 272 tisíc osob, má ale se splácením těchto úvěrů problémy. Na druhou stranu se stále více lidí aktivně zajímá o svoji ekonomickou kondici a ještě před samotným nákupem se zajímají o aktuální stav své úvěrové historie. „Počet vyžádaných uvěrových zpráv z Bankovního a Nebankovního registru klientských informací za poslední tři roky velmi významně narostl, konkrétně o téměř 40 %. Jen za poslední rok jsme občanům vydali již 52 tisíc úvěrových zpráv“ doplnila Zuzana Pečená, ředitelka Bankovního registru klientských informací.

Stoupá také obliba získávání úvěrových zpráv on-line, kterých bylo od února 2014 do současnosti vydáno přes 3 800. „Získat úvěrovou zprávu prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz je velmi jednoduché. Stačí jedna registrace a své závazky máte stále pod kontrolou. Před každým rozhodnutím, zda si vzít půjčku či nikoliv si tak můžete snadno ověřit, zda si danou věc anebo zážitek můžete dovolit,“ vysvětluje výhody Romana Knyblová, projektová manažerka portálu www.kolikmam.cz.

Největší zájem o tento pohodlný způsob získávání úvěrových zpráv mají lidé ve věku od 25 – 45 let, a to především muži.

Úvěrová zpráva je přehledný výpis všech půjček klienta, které jsou evidovány v Bankovním a Nebankovním registru klientských informací a obsahuje údaje o aktuálním stavu jejich splácení.

 

4 DOPORUČENÍ: NA CO SI DÁT POZOR PŘI NÁKUPU DOVOLENÉ NA SPLÁTKY

  1. Konečná cena: Zjistěte si, jaká bude finální cena zájezdu po sečtení všech poplatků.
  2. Srozumitelná smlouva: Požadujte smlouvu v přehledné formě, která je srozumitelná i pro laika.
  3. Úvěrová zpráva: Pořiďte si výpis všech Vašich dosavadních závazků a zkontrolujte si, zda všechny platíte řádně a na co ještě máte.
  4. tři půjčky: Ze statistik vyplývá, že splácíte-li více než tři půjčky, další pro Vás už může být riziková.