CRIF: Ženy v Česku vlastní 148 tisíc společností

6. 5. 2021 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

80 tisíc společností je ve výlučném vlastnictví žen, 68 tisíc vlastní ženy spolu s muži. Podnikání v České republice je stále z větší části mužskou záležitostí. Ženy vlastní nebo spoluvlastní přibližně třetinu společností, zbylé dvě třetiny jsou ve výlučném vlastnictví mužů. Z 461 tisíc společností, u kterých je vlastníkem fyzická osoba, jich 313 tisíc patří mužům, 80 tisíc ženám a 68 tisíc je ve společném vlastnictví mužů a žen. Podíl společností ve vlastnictví žen se v posledních několika letech mírně zvýšil. Na jedné straně roste zastoupení společností ve výlučném vlastnictví žen, na druhé straně se snižuje počet společností vlastněných společně muži i ženami. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Během uplynulých dvou let se počet společností vlastněných pouze ženami zvýšil o 7 tisíc, tedy o desetinu. Počet mužských společností se zvýšil o 13,5 tisíce, zatímco počet firem ve  společném vlastnictví se potom snížil o 2 tisíce,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Zastoupení „ženských“ společností je nejvyšší v oblasti zdravotní a sociální péče a ostatních činnostech, kam se řadí i poskytování osobních služeb, nejnižší v informačních a komunikačních činnostech a ve stavebnictví. Ze společností podnikajících v oblasti zdravotní a sociální péče vlastní 44 % výlučně ženy, 21 % je ve smíšeném vlastnictví a 35 % patří mužům. Naopak v informačních a komunikačních činnostech patří pouze ženám 10 % společností a dalších 12 % vlastní ženy spolu s muži. „Toto srovnání ukazuje, že při výběru oboru podnikání hrají určitou roli i genderové rozdíly. I když jde o zjednodušený pohled, můžeme říci, že ženy častěji než muži spojují své podnikání s péčí o druhé,“ dodává Věra Kameníčková.

Mezi jednotlivými kraji potom žádné výrazné rozdíly nepanují. Ženy výlučně vlastní s drobnými odchylkami 17 % společností a okolo 15 % jich je ve společném vlastnictví žen a mužů. Výjimkou je Karlovarský kraj, kde je ve společném vlastnictví žen a mužů 23 % firem.

Společnosti vlastněné ženami mají častěji pouze jednoho majitele

Společnosti, které plně kontrolují ženy, mají mnohem častěji než u společností pod kontrolou mužů jednoho majitele. Jde o 87 % firem vlastněných ženami, zatímco u společností ve výlučném vlastnictví mužů má jednoho majitele jen 71 %. U mužů zůstal podíl společností s jedním majitelem stejný jako před dvěma lety, u žen došlo k výraznější individualizaci. Ještě v roce 2019 mělo jednoho majitele 82 % společností ve výlučném vlastnictví žen, zatímco dva a více majitelů mělo 18 % společností.

Společnosti ve vlastnictví mužů jsou o něco rizikovější

Z analýzy také vyplynulo, že společnosti ve vlastnictví žen jsou méně rizikové než ty, které vlastní muži. „V rámci srovnání jsme se podívali na semafor aplikace CRIBIS, který na základě desítek finančních i nefinančních dat hodnotí potenciální rizikovost společností. I když jsou rozdíly  minimální, o něco lépe vycházejí ze srovnání společnosti vlastněné ženami,“ říká Věra Kameníčková. 70 % výhradně ženských společností je v zeleném pásmu, což znamená, že u nich není evidována žádná varovná informace. U společností ve výlučném vlastnictví mužů jde o 67 %. Naopak v červeném pásmu, které značí závažné varovné informace jako likvidace, konkurs apod., je 9 % čistě ženami vlastněných firem a 11 % těch výhradně mužských.

Zatímco mezi společnostmi vlastněnými pouze ženami, jich 61 % funguje maximálně 10 let, u společností vlastněných výhradně muži jde o 52 % společností. Firmy, které vlastní výlučně ženy, jsou tak obecně mladší než mužské společnosti.

Graf 1: Podíl obchodních společností s čistě mužským/ženským/smíšeným vlastnictvím

Zdroj: CRIF

Graf 2: Čistě mužská/ženská vlastnická struktura obchodních společností podle počtu osob ve vedení

Zdroj: CRIF