CRIF: V prvním pololetí v Česku zbankrotovalo 3 180 podnikatelů, o 11 % více než v loni
Praha, 9. července 2025 – V červnu vyhlásilo v České republice bankrot 546 fyzických osob podnikatelů. Bylo to o 6 více než v květnu. Po dubnu se jednalo o druhý nejvyšší počet za měsíc v letošním roce. Zároveň bylo podáno 567 návrhů na bankrot. Za prvních šest měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 3 180 bankrotů podnikatelů, což je nejvyšší počet za první pololetí od roku 2021, kdy jich bylo o 216 více. Počet bankrotů podnikatelů se oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 11 %. Vyplývá to z analýzy, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau na základě dat portálu www.informaceofirmach.cz.
„V červnu zbankrotovalo přesně o 100 podnikatelů více, než činil měsíční průměr v loňském roce. Letos také doposud v každém měsíci počet bankrotů překročil 500, zatímco v minulém roce bylo více než 500 bankrotů podnikatelů pouze v květnu. Meziroční růst počtu bankrotů za půl roku měl vyšší dynamiku než za období od loňského července do konce června, tedy za posledních 12 měsíců, kdy se počet bankrotů podnikatelů oproti předchozímu období zvýšil o 9 %, zatímco meziroční růst za první pololetí byl 11 %,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 5 655 podnikatelů, oproti předchozímu období to bylo o 458 více. Zároveň bylo podáno 6 224 návrhů na bankrot. To znamená nárůst o 730 bankrotů, respektive o 13 %. „Za prvních šest měsíců rostl počet návrhů na bankrot podnikatelů rychleji než samotné bankroty. Meziročně se oproti prvnímu pololetí loňského roku jejich počet zvýšil o 13 % na 3 331. Počet návrhů byl zhruba na úrovni roku 2021 a nejvyšší od roku 2020, kdy jich bylo 3 980. Rychlejší růst počtu návrhů na bankrot než počtu bankrotů signalizuje vyšší počet bankrotů v nejbližších měsících,“ doplňuje Věra Kameníčková.
V červnu nejvíce podnikatelů zbankrotovalo v Moravskoslezském kraji (72), poté v Jihomoravském kraji (62) a ve Středočeském kraji (58). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v Pardubickém kraji (19) a v kraji Vysočina (21).
V posledních 12 měsících nejvíce podnikatelů zbankrotovalo rovněž v Moravskoslezském kraji (782), druhý nejvyšší počet byl ve Středočeském kraji (698) a na třetím místě byla Praha s 613 bankroty. Naopak nejméně bankrotů bylo v tomto období v Karlovarském kraji (175). Oproti předchozímu období se počet bankrotů nejrychleji zvýšil ve Středočeském kraji (o 32 %). Shodně o 18 % se zvedl počet bankrotů podnikatelů v Ústeckém kraji a v Olomouckém kraji. Naopak největší pokles zaznamenal Karlovarský kraj, a to o 11 %. Jejich počet klesl rovněž v Praze (o 7 %) a v Jihomoravském kraji (o 4 %).
V období od loňského července do konce června bylo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních podnikatelů vyhlášeno v Ústeckém kraji, a to 90. Následoval Moravskoslezský kraj s 86 bankroty a Karlovarský kraj s 80 bankroty. Na opačném konci žebříčku byla jako již tradičně Praha, kde na 10 tisíc aktivních podnikatelů připadlo pouze 34 bankrotů. Ve Zlínském kraji to bylo 45 bankrotů na 10 tisíc registrovaných podnikatelů.
Nejvyšší počet bankrotů zůstává ve stavebnictví
Stejně jako v květnu, bylo i v červnu nejvíce bankrotů podnikatelů ve stavebnictví (140). Druhý nejvyšší počet byl v obchodu (88) a třetí nejvyšší ve zpracovatelském průmyslu (83). Za posledních 12 měsíců bylo pořadí oborů stejné. Nejvíce bankrotů fyzických osob podnikatelů bylo ve stavebnictví (1 301), v obchodu (978) a ve zpracovatelském průmyslu (752). Oproti předchozímu období se počet bankrotů podnikatelů nejvíce zvýšil v oboru peněžnictví a pojišťovnictví (o 22 %). V kulturních a zábavních činnostech se počet bankrotů zvýšil o pětinu. O 18 % více podnikatelů, kteří zbankrotovali, se věnovalo administrativním a podpůrným činnostem. V obchodu, kde je počet registrovaných podnikatelů nejvyšší, se počet bankrotů zvýšil o 15 %.
Naopak nejvýrazněji počet bankrotů podnikatelů klesl v oboru zdravotní a sociální péče, ve kterém se oproti předchozímu období snížil o 60 %. O třetinu klesl počet bankrotů v oboru, který se věnuje výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla.
Za posledních 12 měsíců byli bankrotem nejvíce ohrožení podnikatelé v oboru doprava a skladování, kde na 10 tisíc aktivních subjektů připadlo 73 bankrotů. Ve stavebnictví připadlo na 10 tisíc podnikatelů 50 bankrotů a v oboru ubytování a stravování to bylo 40 bankrotů.
Přibývá bankrotů podnikatelů, kteří jsou na trhu do pěti let
V Česku se v posledních letech zvyšoval podíl bankrotů podnikatelů, kteří na trhu působili do pěti let. Mezi lety 2021 a 2024 se jejich počet více než zdvojnásobil na 1 320 za celý rok. Letos jen za prvních šest měsíců do této kategorie patřilo 859 podnikatelů, což je více, než bylo za celý rok 2021 nebo 2022. V roce 2023 jich bylo jen o 81 více. Letos v prvním pololetí se na všech bankrotech tito podnikatelé podíleli 27 %. Větší podíl měla pouze skupina, která v době bankrotu na trhu působila 21 a více let. Tvořila 28 % ze všech bankrotů. Podíl této skupiny se oproti předchozím rokům snižuje.
Graf: Vývoj počtu návrhů na bankrot a bankrotů fyzických osob podnikatelů (zdroj: CRIF)
Graf: Bankroty fyzických osob podnikatelů za 6 měsíců roku (zdroj: CRIF)