CRIF: V dubnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od začátku roku 2010

13. 5. 2020 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Počet živnostníků s přerušenou živností byl nejnižší od začátku roku a o polovinu nižší než v březnu. V dubnu začalo v České republice i přes ztížené podmínky podnikat 3 564 fyzických osob, tedy o jen 246 méně než v březnu. Své podnikání zároveň ukončilo 878 živnostníků, což je nejmenší počet od začátku roku 2010. Dalších 5 198 lidí své podnikání přerušilo. Počet živnostníků s přerušenou živností se oproti březnu snížil o 5 417 a byl nejnižší od začátku roku. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Na dubnových statistikách je překvapivý hlavně poměrně vysoký počet lidí, kteří se za těchto okolností rozhodli začít podnikat. Jejich počet je pouze o třetinu nižší než v únoru. I když jde o významný propad, v kontextu ukončených nebo přerušených živností je poměrně nízký,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Počet přerušených živností se oproti březnu propadl o polovinu, oproti únoru potom o 43 %.

Nejvíce se však propadl počet lidí s ukončenou živností. Meziměsíčně klesl o 1 607, což je propad o dvě třetiny. Oproti únoru se potom jejich počet snížil dokonce o 75 %. „Na nízký počet živnostníků s přerušenou nebo ukončenou živností měla vliv především deklarovaná vládní pomoc živnostníkům, která je v zásadě plošná a jejíž administrace je oproti pomoci firemnímu sektoru mnohem jednodušší. Lidé spíše vyčkávali a rozhodnutí, zda pokračovat v podnikání či nikoli, odložili na pozdější dobu,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Vliv nouzového stavu na ochotu lidí podnikat lze vidět také v souhrnných statistikách za první čtyři měsíce roku. Počet lidí, kteří s podnikáním od začátku roku začali, se oproti prvním čtyřem měsícům loňského roku snížil o 16 %. Zatímco letos začalo v tomto období podnikat 19 577 lidí, loni šlo o 23 348 fyzických osob. Počet ukončených živností meziročně klesl dokonce o třetinu, ze 17 378 na 11 434. Počet přerušených živností se ale naopak zvýšil, a to o 9 %, z 41 970 na 45 749. „Nárůst počtu lidí s přerušenou živností může naznačovat, že vyhlášení nouzového stavu bylo pro některé živnostníky skutečně tak výrazným zásahem do podnikání, že se rozhodli svoji živnost pro jistotu přerušit. Dělo se tak především v druhé polovině března, kdy ještě nebylo jisté, jestli živnostníci získají od státu nějakou podporu a jakou bude mít případně podobu,“ říká Věra Kameníčková.

V prvních čtyřech měsících letošního roku se nově zaregistrovaní podnikatelé podíleli na celkovém počtu FOP v České republice necelými dvěma procenty, 4,4 % živnostníků přerušilo svoji činnost, 1,1 % zaniklo.