CRIF: Téměř 15 tisíc firem v Česku vlastní Rusové, od roku 2022 jich ubylo jen o 7 %

30. 4. 2024 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Praha, 30. dubna 2024 – K dubnu 2024 funguje v České republice 14 776 obchodních společností s alespoň částečným ruským vlastnictvím. Rusové jsou tak jedni z nejčastějších zahraničních vlastníků firem u nás. Navzdory hospodářským sankcím, které v různých směrech znesnadňují podnikání Rusů v EU, se počet těchto firem v posledních dvou letech snižuje jen velmi pomalu. Podobně je tomu i u firem s běloruskými vlastníky, kterých je v Česku 1 332. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

 „V posledních dvou letech u nás ubylo firem s ruskými vlastníky o 7 %, což je vzhledem k politickým souvislostem poměrně malý pokles. Je potřeba také poznamenat, že v některých případech jsou vlastnické vazby tak komplikované, že konečného vlastníka není možné identifikovat, takže skutečný počet může být ještě vyšší. Z toho, co dohledat lze, víme, že čistě ruské vlastnictví má u nás 10 757 společností,“ říká Jan Cikler, analytik aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

Nejsilnější jsou Rusové v obchodu a v nemovitostech

Většina Rusy vlastněných firem se pohybuje pouze ve třech odvětvích. Celkem 4 897 jich podniká v odvětví obchodu, 4 457 v odvětví nakládání s nemovitostmi a 1 703 v profesních, vědeckých a technických činnostech.

V kontextu všech firem v Česku hrají firmy s ruským vlastnictvím výraznou roli hlavně v odvětví nakládání s nemovitostmi, kde tvoří 5 %. Podobně výrazné zastoupení mají Rusové v odvětví obchodu, kde ale v průběhu posledních dvou let ubylo nejvíce firem, a to o 11 %. Na všech firmách v odvětví obchodu mají ty s ruskými vlastníky k letošnímu dubnu 4 % podíl.

V některých odvětvích firem s Ruskými vlastníky dokonce přibylo, nejvíce v odvětví dopravy a skladování, kde je jich nyní 222, o 12 % více než v roce 2022.

V rámci městských částí a měst je sídlem největšího počtu Rusy vlastněných firem v městské části Žižkov v Praze, a to 1 152. Významná část je pak registrována také v Karlových Varech, Teplicích nebo v Mariánských Lázních. Podobně rozložené jsou také firmy s Běloruskými vlastníky.