CRIF: Počet přerušených živností v lednu skokově vzrostl

4. 2. 2021 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Zároveň se výrazně snížil počet nově založených živností. Zájem lidí o podnikání se začátkem letošního roku výrazně klesl. Naopak výrazně přibylo podnikatelů, kteří se rozhodli svoji živnost přerušit. V lednu přerušilo svoji živnost 23 tisíc podnikatelů, 2x více než v prosinci a o 4,5 tisíce více než v lednu 2020. Zároveň začalo podnikat 4 828 lidí, o čtvrtinu méně než v lednu 2020. Na druhou stranu se snížil počet lidí, kteří svoji živnost zrušili. Jejich počet se v lednu snížil o 3,3 tisíce na 1 478. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Počet podnikatelů s přerušenou živností byl v lednu nejvyšší za poslední čtyři roky, ve kterých tuto kategorii sledujeme. Oproti lednu 2020 se zvýšil o čtvrtinu. Naopak z pohledu počtu nových podnikatelů jde o nejslabší začátek roku za posledních 11 let. Jejich počet byl o čtvrtinu nižší než v roce 2020. Svoji roli zde hraje pokračující podnikatelská nejistota i to, že se stále nacházíme v nouzovém stavu. Lidé tak ztrácejí motivaci pouštět se do podnikání, případně vyčkávají, jak se bude situace dále vyvíjet,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Velmi nízký byl letos v lednu také počet podnikatelů, kteří živnostenské oprávnění ukončili. Ve srovnání s loňským prosincem se jedná o pokles o 65 %, ve srovnání s lednovým průměrem z let 2017 až 2020 dokonce o 70 %. „Už delší dobu sledujeme, že lidé raději svoji živnost přeruší, než aby ji zrušili natrvalo. To opět souvisí s převládající ekonomickou nejistotou, ve které lidé konečné rozhodnutí spíše odkládají,“ říká Věra Kameníčková.

Nejčastěji přerušovali živnost podnikatelé v administrativních činnostech

V rámci celé České republiky v lednu přerušila svoji živnost 2 % aktivních podnikatelů. Nejvíce aktivních podnikatelů přerušilo svoji živnost v administrativních činnostech, kde šlo o 3,3 % aktivních podnikatelů. „Tento obor patří mezi ty, které jsou aktuální situací zasaženy poměrně výrazně. Patří sem totiž mimo jiné činnost cestovních kanceláří a agentur nebo činnost zaměstnaneckých agentur,“ říká Věra Kameníčková. Následovala doprava a skladování, kde svoji živnost přerušila 3 % aktivních podnikatelů. Oproti začátku roku 2020 vzrostl počet přerušených živností nejvýrazněji v obchodu (+36 %), v administrativních činnostech (+35 %) a v zemědělství a lesnictví (+34 %).

Nejvíce lidí začalo v lednu podnikat v Praze

Na začátku roku začalo podnikat nejvíce lidí v Praze (927), ve Středočeském kraji (464) a v Jihomoravském kraji (452). Nejméně podnikatelů vzniklo naopak v Karlovarském kraji (78), v Královéhradeckém (169) a v Libereckém kraji (173).

Největší meziroční pokles počtu podnikatelů, kteří v lednu zaregistrovali svou živnost, zaznamenal Jihočeský kraj (-52 %), v případě počtu podnikatelů s přerušenou činností byl největší meziroční růst v Karlovarském kraji (+53 %) a největší pokles počtu podnikatelů s ukončenou živností vykázal Liberecký kraj (-86 %).

Počet lidí, kteří své podnikání ukončili či přerušili, byl nejvyšší opět v Praze (3 694), následoval Středočeský kraj (3 276), Jihomoravský kraj (2 585) a Moravskoslezský kraj (2 425).