CRIF: V únoru v Česku bankrotovalo 55 firem, o pětinu méně než loni

6. 3. 2024 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Praha, 6. března 2024 – V únoru bylo v České republice vyhlášeno 55 bankrotů obchodních společností a bylo podáno 77 insolvenčních návrhů. V posledních 12 měsících byly bankrotem nejvíce ohroženy společnosti bankrotují společnosti v Moravskoslezském kraji a v odvětví dopravy a skladování. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau.

„V porovnání s únorem loňského roku pozorujeme úbytek firemních bankrotů zhruba o pětinu. Z dlouhodobějšího hlediska pak ubylo bankrotů obchodních společností zhruba o desetinu. Pokles počtu firemních bankrotů je v souladu se snižováním podílu nevýkonných úvěrů na celkovém objemu jejich úvěrů, což svědčí o lepšící se platební morálce při splácení dluhu. O dobré finanční situaci firemního sektoru vypovídá i dlouhotrvající růst jejich úspor, říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Za posledních 12 měsíců bylo vyhlášeno celkem 644 firemních bankrotů, o 80 (11 %) méně než v předchozím období. Zároveň bylo podáno 1 015 insolvenčních návrhů, o 15 (1 %) méně než v předchozích 12 měsících.

Největší firma dle kategorie obratu, u které byl v únoru vyhlášen bankrot, je společnost OK process, zabývající se zpracováním dat a hostingem. Největší firmou s návrhem na konkurz je mediální společnost MÉDEA patřící do skupiny Jaromíra Soukupa. „Insolvenční návrh byl podán 27. února, následující den byl odmítnut. Návrh na bankrot podalo také Barrandov Televizní Studio, této společnosti bylo povoleno moratorium,“ doplňuje Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz.

Nejvíce firemních bankrotů bylo v únoru vyhlášeno v Praze (21), v Moravskoslezském kraji (7) a Středočeském kraji (6). Na Vysočině a v Karlovarském kraji nebyl v únoru vyhlášen žádný bankrot obchodní společnosti. Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních společností v Moravskoslezském kraji (20), Karlovarském kraji a v Praze (shodně 18). Nejnižší míru bankrotů společností vykázal Středočeský kraj, kde na 10 tisíc společností připadlo pouze 8 bankrotů.

Z hlediska odvětví bylo v únoru vyhlášeno nejvíce bankrotů v odvětví obchodu (10), ve zpracovatelském průmyslu a odvětví nakládání s nemovitostmi (shodně 7). Za posledních 12 měsíců připadlo nejvíce bankrotů na 10 tisíc registrovaných společností v dopravě a skladování (23), v ostatních činnostech (22) a ve zpracovatelském průmyslu (19). Nejnižší míru bankrotů zaznamenalo odvětví poskytování služeb ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální oblasti (4) a rovněž odvětví informačních a komunikačních činností (7).

Graf: Bankroty a návrhy na bankrot obchodních společností 2022-2024