CRIF: V prvním pololetí vzniklo nejméně společností za poslední 4 roky

23. 7. 2020 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Čistý přírůstek obchodních společností byl nejnižší za 10 let. V České republice vzniklo v prvním pololetí celkem 13 652 obchodních společností, téměř o dva tisíce méně než v prvním pololetí roku 2019 a nejméně od druhé poloviny roku 2015, tedy za více než 4 roky. Zároveň zaniklo 8 161 společností, o 137 méně než minulý rok. Během prvního pololetí tak v České republice přibylo 5 491 firem, to je nejméně za posledních 10 let. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Počet nově vznikajících společností dosáhl svého vrcholu už před třemi lety a od té doby postupně klesá. Tento trend byl patrný i v prvních měsících tohoto roku, ale pandemie nového typu koronaviru ho mírně urychlila. Především v dubnu a v květnu totiž vzniklo výrazně méně společností, než bylo v posledních letech zvykem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V posledních několika letech se také postupně zvyšoval počet zanikajících společností. Ten naopak během prvního pololetí meziročně mírně klesl, což se stalo poprvé od první poloviny roku 2014, tedy za posledních šest let.

Počet nově vzniklých společností se v červnu přiblížil hodnotám před uzavřením ekonomiky

V červnu tohoto roku vzniklo 2 429 obchodních společností, o 401 více než v květnu a nejvíce od vyhlášení nouzového stavu. Zároveň v červnu v České republice zaniklo 1 427 společností, o 34 více než v květnu. „Můžeme říct, že počet nově vzniklých společností se v červnu vrátil na hodnoty, na které jsme byli zvyklí před vyhlášením nouzové stavu. Pokud se podíváme na červnový počet vzniků a zániků firem za poslední 4 roky, zjistíme, že letošní červen jenom pokračuje v trendech, které bylo možné vypozorovat už dříve, jako je postupný pokles počtu nových firem a naopak nárůst těch zaniklých,“ říká Věra Kameníčková.

Během prvního pololetí přibylo nejvíce společností v Praze, na Karlovarsku jejich počet klesl

Nejvíce společností vzniklo v prvním pololetí v Praze (6 277), v Jihomoravském kraji (1 706) a ve Středočeském kraji (1 080). Nejvíce jich zaniklo rovněž v Praze (4 411), ve Středočeském kraji (786) a v Jihomoravském kraji (658). Nejvíce společností tedy v prvním pololetí přibylo tradičně v Praze (1 866) a v Moravskoslezském kraji (1 048), což je způsobeno jejich koncentrací do velkých měst. Následoval Moravskoslezský kraj, kde přibylo 588 společností. Naopak v Karlovarském kraji se počet společností během prvního pololetí snížil o 131.

Pokles počtu společností na Karlovarsku je způsobený především vysokým počtem zaniklých společností. Přestože je Karlovarský kraj nejmenším krajem v ČR, počet zaniklých společností zde byl v prvním pololetí až třikrát vyšší než v některých jiných krajích. Naopak počet nově vzniklých společností byl ve srovnání s jinými kraji nízký. Na Karlovarsku tak v prvním pololetí připadlo na každých 10 zaniklých firem pouze 5 nově nově vzniklých. S výrazným odstupem následovala Praha, Středočeský kraj a Plzeňský kraj, kde připadlo na 10 zaniklých společností 14 nových. Nejlépe si v tomto ohledu vedl Olomoucký kraj s 34 novými společnostmi na každých 10 zaniklých a Vysočina, kde vzniklo na každých 10 zaniklých společností 33 nových.

Nejvíce společností přibylo ve zpracovatelském průmyslu, nejvíce jich ubylo v obchodu

Během prvního pololetí vzniklo nejvíce společností v sektoru nakládání s nemovitostmi (2 039) a v obchodu (1 725). V těchto sektorech zároveň došlo k zániku největšího počtu společností. V obchodu jich zaniklo 2 935 a v nakládání s nemovitostmi 1 613. Obchod se tak kvůli vysokému počtu zaniklých společností stal odvětvím, v němž došlo k největšímu snížení počtu registrovaných firem (-1 210). Počet společností se snížil také v profesních, vědeckých a technických činnostech (‑88). Naopak nejvíce společností přibylo ve zpracovatelském průmyslu (639) a v ubytování a stravování (490) a v nakládání s nemovitostmi.

Počet nově vzniklých společností (OS) vůči zaniklým byl nejvyšší v informačních a komunikačních činnostech a v dopravě a skladování, kde připadlo 26 nových OS na 10 zaniklých. Následovalo ubytování a stravování s 25 novými OS na každých 10 zaniklých.

Graf 1: Počet vzniklých obchodních společností za posledních 10 let

Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet zaniklých obchodních společností za posledních 10 let

Zdroj: CRIF

Graf 3: Čistý přírůstek obchodních společností za posledních 10 let

Zdroj: CRIF

Graf 4: Počet červnových vzniků a zániků OS v letech 2017-2020

Zdroj: CRIF

Graf 5: Počet červnových vzniků a zániků OS v ubytování a stravování 2017-2020

Zdroj: CRIF

Graf 6: Počet červnových vzniků a zániků OS v obchodu 2017-2020

Zdroj: CRIF

Graf 7: Počet červnových vzniků a zániků OS v profesních, vědeckých a technických činnostech 2017-2020

Zdroj: CRIF