CRIF: V Česku vzniká stále méně firem, meziročně se počet nových obchodních společností snížil téměř o 7 %

21. 7. 2022 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Během prvních šesti měsíců tohoto roku vzniklo v České republice celkem 14 883 obchodních společností. To je o 6,6 % méně než vloni za stejné období, kdy jich vzniklo celkem 15 937. Zároveň za stejné období tohoto roku zaniklo 7 030 obchodních společností, což je o 4,5 % méně než vloni (7 360). Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Ačkoliv u počtu nově vzniklých obchodních společností můžeme pozorovat meziroční pokles, stále jich vzniklo více než v roce 2020 za stejné období. Pozitivní, vzhledem k aktuálnímu ekonomickému vývoji, je také fakt, že během prvních šesti měsíců zaniklo nejméně obchodních společností od roku 2018, kdy ukončilo svou činnost pouze 6 342 obchodních společností,“ uvedla Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF ‑ Czech Credit Bureau.

V červnu v Česku přibylo 2 431 obchodních společností. To je o 150 obchodních společností méně než v květnu. Zároveň ubylo 1 229 obchodních společností, což je naopak o 99 více než v květnu. Celkově pak v červnu připadlo  20 firem na deset zaniklých, tedy nejméně od ledna, kdy to bylo  pouze 16 firem na deset zaniklých.

Počet firem i nadále roste, i když nižším tempem

Počet vzniklých i zaniklých obchodních společností byl v prvních šesti měsících letošního roku nižší než ve stejném období loňského roku. Jak uvádí Věra Kameníčková, pokles byl ale rychlejší v případě vzniklých obchodních společností. „Letos přibylo o 724 společností méně než vloni za stejné období. Díky tomu se snížil i počet nově vzniklých společností připadajících na deset zaniklých a to z 22 v roce 2021 na 21 v tom letošním. Je to ale stále ještě více než v roce 2020 a 2019, kdy připadlo  17, respektive 19 nových obchodních společností na 10 zaniklých,“ dodala s tím, že podíl nově vzniklých společností na zaniklých má v Česku dlouhodobě klesající tendenci, tudíž celkově u nás přibývá stále méně firem. Výjimkou byl loňský rok.

Obchodních společností vzniklo méně ve všech krajích

Ve všech krajích České republiky vzniklo během prvního půlroku méně obchodních společností než ve stejném období roku loňského. Největší meziroční pokles zaznamenal Moravskoslezský kraj, kde letos vzniklo o 14 % méně firem než vloni, druhý největší pokles byl v Ústeckém kraji (12 %).

Počet zaniklých obchodních společností se meziročně snížil nejvíce v Karlovarském kraji, kde klesl o 65 % a Plzeňském kraji, ve kterém se snížil o 45 %. Naopak v Moravskoslezském zaniklo meziročně o 32 % více firem a na Vysočině o 31 %.

Počet společností se v šesti měsících letošního roku zvýšil ve všech krajích, s výjimkou Ústeckého (pokles o 60 společností). „Nejrychleji se během uplynulých šesti měsíců zvýšil počet společností na Vysočině, kde na 10 zaniklých připadlo 43 nových. Na druhém místě skončil Olomoucký kraj se 40 novými firmami na 10 zaniklých. Naopak nejhorší výsledek měl Ústecký kraj, kde vzniklo pouze 9 firem na 10 zaniklých,“ dodala Věra Kameníčková.

Nejvíce firem vzniklo v zemědělství, lesnictví a rybářství

Co se týče jednotlivých průmyslových odvětví, nejvyšší počet vzniklých společností ve srovnání s minulým rokem zaznamenal obor zemědělství, lesnictví a rybářství. Právě v tomto oboru stoupl počet nově vzniklých firem o 65 %. O 20 % se pak zvýšil počet vzniklých firem ve zpracovatelském průmyslu a o 10 % v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Meziročně se nejrychleji snížil počet zaniklých obchodních společností v segmentu ubytování a stravování, kde letos – i díky menším restrikcím, které byly vloni spojeny s pandemií covid-19 – poklesl počet zaniklých firem o 14 %. Druhý největší pokles zániků obchodních společností zaznamenala oblast dopravy a skladování.

Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých obchodních společností za prvních 6 měsíců od roku 2017

Zdroj: CRIF

Graf 2: Počet nově vzniklých obchodních společností na jednu zaniklou za prvních 6 měsíců v jednotlivých letech

Zdroj: CRIF