CRIF: V Česku funguje o 212 provozoven cestovních kanceláří méně než před začátkem pandemie

29. 6. 2021 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Omezení cestovního ruchu spojené s šířením nového typu koronaviru výrazně zasáhlo české cestovní kanceláře. Na začátku června v Česku fungovalo 1 123 provozoven, o 212 méně než koncem února 2020. Důvodem je kombinace velmi vysokého počtu cestovních kanceláří, které svoji živnost přerušily, a velmi nízkého počtu nových provozoven. Od začátku března 2020 vzniklo pouze 14 poboček cestovních kanceláří, přibližně 4x méně než kolik jich před pandemií běžně vznikalo za jediný rok. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF a dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Cestovní ruch patří mezi obory, které jsou aktuální situací zasaženy nejvíce. Proto jsme se rozhodli provést analýzu tohoto oboru podnikání s cílem zjistit, jak se pandemie projevila na počtu aktivních cestovních kanceláří v České republice. Výsledky nás přitom v některých ohledech překvapily. Zajímavé například je, že čistě z pohledu počtu aktivních subjektů je na tom obor lépe než v roce 2018, kdy vstoupila v účinnost stávající novela zákona o cestovním ruchu,“ říká Jan Cikler, vedoucí datového oddělení aplikace Cribis, pomocí které CRIF poskytuje ucelené datové přehledy o finančním zdraví českých, slovenských a dalších zahraničních firem.

Počet nových cestovních kanceláří je nejnižší za více než 8 let

Výrazně více se situace dotkla cestovních kanceláří, které jsou z velké části závislé na ochotě a možnosti lidí cestovat do zahraničí. Od začátku března 2020 skončilo 69 provozoven cestovních kanceláří a 358 jich svoji činnost přerušilo. Z toho 201 jich však svoji činnost během této doby znovu obnovilo a 14 jich vzniklo zcela nově. „Právě nízký počet nových provozoven cestovních kanceláří nejlépe vystihuje nejistotu, která v oboru panuje. Pokud bychom se omezili jen na období posledních 12 měsíců, snížil by se počet nových provozoven jen na 7. Před začátkem pandemie přitom běžně vznikalo mezi 40 až 120 cestovními kancelářemi ročně,“ vysvětluje Jan Cikler.

Zároveň došlo ke skokovému nárůstu počtu provozoven cestovních kanceláří, které svoji činnost dočasně přerušily. Jejich počet se od začátku pandemie zvýšil z několika za měsíc na desítky měsíčně. Od začátku letošního roku se však výrazně zvýšil počet těch provozoven, které svoji činnost opět obnovily. „Řada cestovních kanceláří se pravděpodobně snažila předešlé období přečkat i za cenu přerušení činnosti a maximálního snížení nákladů. S příchodem účinných vakcín se objevila také naděje na záchranu letní turistické sezóny, proto se některé z nich rozhodly svoji činnost znovu obnovit,“ vysvětluje Jan Cikler.

V roce 2018 zaniklo 2x více cestovních kanceláří než od začátku pandemie

Počet zaniklých provozoven cestovních kanceláří je zatím vzhledem k překážkám, se kterými se musely vypořádat, překvapivě nízký. Svoji činnost od začátku března 2020 ukončilo 69 provozoven cestovních kanceláří. Jenom během roku 2018 přitom v Česku skončilo 131 provozoven. Důvodem byla tehdejší změna zákona o cestovním ruchu, která zavedla povinnost rozšíření koncese těch kanceláří, které chtěly nadále poskytovat tzv. spojené cestovní služby. Zároveň zavedla povinný příspěvek cestovních kanceláří do garančního fondu, ze kterého se spotřebitelům vrací platby za služby, které jim nebyly poskytnuty kvůli platební neschopnosti cestovní kanceláře.

Graf 1: Vývoj počtu provozoven cestovních kanceláří za jednotlivá pololetí (2016 – 2021)

Zdroj: CRIF