CRIF: V červenci přibylo v ČR 3 300 podnikatelů, nejvíce od roku 2012

17. 8. 2020 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Počet nových podnikatelů byl podruhé v řadě vyšší než ve stejném měsíci minulého roku. V červenci začalo v České republice podnikat 5 239 lidí a 1 892 jich své podnikatelské oprávnění naopak zrušilo. Celkem tak v červenci přibylo 3 347 fyzických osob podnikatelů, což je nejvyšší počet od ledna roku 2012. Příčinou je nízký počet ukončených živností, který byl v červenci druhý nejnižší od začátku roku 2010. V červenci zároveň svou činnost přerušilo 6 312 podnikatelů, o 754 méně než před rokem. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF provedené z dat portálu www.informaceofirmach.cz.

„Počet nových podnikatelů byl v červenci druhý měsíc v řadě vyšší než ve stejném měsíci roku 2019. Vzhledem k výraznému meziročnímu poklesu ekonomiky je přitom možné, že část nových podnikatelů tvoří lidé, kteří v nedávné době přišli o zaměstnání a tento příjem se tak snaží nahradit právě prací na živnostenský list,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF s tím, že nízký počet zaniklých živností je stále důsledkem vládních opatření na podporu podnikatelů: „Obecně můžeme říci, že vládní opatření na podporu ekonomiky a zaměstnanosti způsobují krátkodobé pokřivení trhu, které pomine  po jejich skončení. Na podzim tak můžeme očekávat nejen větší počet zaniklých živností, ale také nárůst počtu firemních bankrotů nebo vyšší  počet nesplácených úvěrů.“

V České republice je přes milion aktivních podnikatelů, od začátku roku jich podnikání ukončilo nebo přerušilo 82 tisíc

V České republice je v současnosti 2,1 milionu fyzických osob podnikatelů, přibližně polovina z nich je však neaktivní. Z více než milionu aktivních podnikatelů jich od začátku roku 61,5 tisíce svoji živnost přerušilo a 21 tisíc ji ukončilo. S podnikáním tak alespoň na čas skončilo 8 % aktivních podnikatelů, což je o něco méně než v prvních sedmi měsících roku 2019.

Ne všechna odvětví jsou na tom však stejně. Nejvíce aktivních podnikatelů přerušilo nebo ukončilo svoji činnost v oblasti činnosti cestovních kanceláří a agentur, kde skončil každý osmý aktivní podnikatel (13 %), v činnostech pro osobní a fyzickou pohodu (12 %), kam patří například maséři apod., nebo v tvůrčích, uměleckých a zábavních činnostech (12 %). V ubytování nebo v administrativních činnostech ukončilo či přerušilo živnost 11 % aktivních podnikatelů.

Naopak svoji činnost ukončila nebo přerušila pouze 2 % podnikatelů v energetice či ve zdravotnictví. „Tato odvětví se vyznačují na jedné straně tím, že v nich působí poměrně málo podnikatelů, na druhé straně tím, že zde na rozdíl od některých jiných sektorů nedošlo ke ztrátě pracovních příležitostí,“ říká Věra Kameníčková.

Od začátku roku začalo i skončilo s podnikáním nejvíce lidí v Praze

Od ledna letošního roku začalo v České republice podnikat celkem 35 607 fyzických osob. Nejvíce jich své podnikání zahájilo v Praze (7 027), dále ve Středočeském kraji (4 311) a v Jihomoravském kraji (3 822). Nejméně lidí začalo během uplynulých sedmi měsíců podnikat v Karlovarském kraji (785), v Libereckém kraji (1 360) a v Pardubickém kraji (1 482).

Od začátku roku také skončilo zmiňovaných 20 970 podnikatelů, nejvíce jich zaniklo opět v Praze (3 284), v Jihomoravském kraji (2 444) a ve Středočeském kraji (2 404). Nejméně podnikatelů zaniklo v Karlovarském kraji (780), na Vysočině (803) a v Pardubickém kraji (869).

Zatímco v Praze tak začalo podnikat 21 lidí na každých 10, kteří s podnikáním přestali, na Vysočině 20 a ve Středočeském kraji 18, v Karlovarském kraji to bylo pouze 10 nových podnikatelů na 10 zaniklých, na Liberecku 12 a v Jihočeském kraji či v Plzeňském kraji 14 nových podnikatelů na 10 zaniklých.

Graf 1: Vývoj počtu vzniků fyzických osob podnikatelů

Zdroj: CRIF

Graf 2: Vývoj počtu zániků fyzických osob podnikatelů

Zdroj: CRIF

Graf 3: Vývoj počtu přerušených živností u fyzických osob podnikatelů

Zdroj: CRIF