CRIF: Počet nových firem je letos v České republice nejnižší za poslední čtyři roky

23. 10. 2020 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Čistý přírůstek obchodních společností je nejnižší od roku 2010. V prvních třech čtvrtletích tohoto roku vzniklo v České republice 20 211 obchodních společností, o desetinu méně než v roce 2019 a nejméně od roku 2016. Zároveň zaniklo 11 898 společností, o 21 méně než v roce 2019. Celkový počet registrovaných společností se tak zvýšil o 8 313, což je nejmenší nárůst od roku 2010. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

„Pokles počtu nově vzniklých obchodních společností je trendem, který trvá už třetím rokem. Zatímco v předešlých dvou letech se ale počet nových společností snižoval meziročně o jednotky procent, letos je oproti minulému roku nižší o celou desetinu. Důvodem je především zhoršená ekonomická situace a vysoká podnikatelská nejistota spojená s dopady vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. To ostatně ukazují i čísla za jednotlivá čtvrtletí. Počet nově vzniklých společností ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku byl nejnižší za posledních pět let. Zatímco v prvním čtvrtletí vzniklo 7,5 tisíce firem, ve druhém pouze 6 tisíc a ve třetím čtvrtletí 6,5 tisíce.

Počet zaniklých společností naopak zůstal v prvních devíti měsících tohoto roku podobný jako před rokem, kdy v České republice zaniklo nejvíce společností od roku 1989. Nižší počet nových společností a přetrvávající vysoký počet těch, které zanikly, vedl také k tomu, že v prvních devíti měsících letošního roku přibylo nejméně společností od roku 2010. S tím se snižuje také počet nově vzniklých společností, které připadají na jednu zaniklou. Ještě v roce 2016 připadalo na každých 10 zaniklých společností 33 nově vzniklých. V prvních třech čtvrtletích tohoto roku už to však bylo pouze 17 nových společností na 10 zaniklých.

Počet společností letos zatím přibývá nejrychleji na Olomoucku, kde na každých 10 zaniklých společností připadá 37 nových, a na Vysočině, kde jde o 34 nových firem na 10 zaniklých. Naopak na Karlovarsku letos připadá na každých 10 zaniklých společností pouze 5 nových, na Plzeňsku jde potom o 12 nových firem na 10 zaniklých. Z pohledu absolutních čísel přibylo nejvíce společností tradičně v Praze (3 093) a v Jihomoravském kraji (1 567). Firmy se totiž tradičně koncentrují ve velkých městech, proto v těchto krajích dlouhodobě vzniká i zaniká nejvíce firem.

Nejvíce společností letos vzniklo v odvětví nakládání s nemovitostmi, nejvíce jich zaniklo v obchodu

V prvních třech čtvrtletích letošního roku vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (3 106), v obchodu (2 602) a ve zpracovatelském průmyslu (1 901). Nejvíce jich naopak zaniklo v obchodu (4 233), v nakládání s nemovitostmi (2 331) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1 276). Počet nových společností na 10 zaniklých byl nejvyšší v dopravě a skladování a v ubytování a stravování (25), nejmenší naopak v obchodu (6) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (9). Počet nových společností v jednotlivých odvětvích nicméně není zcela přesný, a to z důvodu rostoucího počtu společností, u kterých není vyplněn obor podnikání. „Ještě v roce 2017 nebyl obor podnikání zaznamenaný u pouhých čtyř společností z tisíce. V letošním roce už ale není zaznamenán u celé čtvrtiny nových společností,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých společností a jejich čistý přírůstek po čtvrtletích

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Graf 2: Počet vzniklých a zaniklých společností v prvních třech čtvrtletích

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

Graf 3: Počet nových společností, které připadají na jednu zaniklou

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau