CRIF: Letos vznikne v ČR přibližně 27 tisíc obchodních společností, nejméně od roku 2014

19. 11. 2020 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Počet zaniklých společností bude nejvyšší v historii ČR. Podle prognózy společnosti CRIF letos vznikne v České republice nejméně obchodních společností od roku 2014. Během prvních 10 měsíců roku dosud vzniklo 22 387 společností, o 11 % méně než před rokem a téměř o pětinu méně než v rekordním roce 2017. Počet nových společností je zatím podobný jako v letech 2015 či 2016, vzhledem k aktuální ekonomické situaci je však pravděpodobné, že jejich celkový počet bude letos nakonec nižší než ve zmíněných letech. Celkový počet nových společností by se letos měl pohybovat kolem 27 tisíc. Počet zaniklých společností by potom měl přesáhnout hranici 16 tisíc a být tak nejvyšší v historii ČR. Prognóza vychází z dat portálu www.informaceofirmach.cz, který agreguje veškeré dostupné informace o finančním zdraví českých firem.

„Počet nových společností postupně klesá už od roku 2017. Letos se však k tomuto trendu přidal ekonomický šok způsobený dvěma vlnami uzavření ekonomiky. Největší meziroční propad v počtu nových společností jsme letos zaznamenali právě během nouzového stavu, ať už šlo o jarní měsíce, nebo o říjen,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF.

V říjnu vzniklo o pětinu méně společností než před rokem

V říjnu tohoto roku vzniklo v České republice 2 177 obchodních společností, o 187 méně než v září a o 554 méně než před rokem. Letos v říjnu zároveň zaniklo 1 356 obchodních společností, o 4 méně než v předchozím měsíci a podobně jako v loňském roce. V říjnu tak v České republice přibylo 821 společností, o 183 méně než v září a zároveň nejméně od letošního května.

„Nižší počet nových společností byl v říjnu způsoben opětovným zavedením nouzového stavu. Jeho vliv je lépe vidět v meziročním srovnání. Zatímco v září letošního roku vzniklo téměř stejně společností jako v září 2019, v říjnu jich vzniklo meziročně o pětinu méně. V říjnu totiž dlouhodobě vzniká více společností než v září. Letos je to například poprvé od roku 2012, kdy došlo v říjnu k meziměsíčnímu poklesu počtu nových firem,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF. Přesto není meziroční propad v počtu nových společností tak výrazný jako během jarního nouzového stavu. V březnu a v dubnu totiž vzniklo každý měsíc přibližně o 700 společností méně než o rok dříve.

Počet společností, které podnikají v obchodu, nadále klesá

Nízký bude letos také poměr nově vzniklých a zaniklých společností. Ještě v roce 2014 připadlo během prvních 10 měsíců roku 46 nově vzniklých společností na každých 10 zaniklých. V roce 2017 už šlo pouze o 28 společností, v roce 2019 o 19 společností a letos pouze o 17 nových společností na každých 10 zaniklých.

Nejvíce nových společností na 10 zaniklých zaznamenalo letos odvětví doprava a skladování, konkrétně 25. Následovalo ubytování a stravování, kde šlo o 23 nových společností na 10 zaniklých. Naopak v obchodu se dlouhodobě počet společností snižuje. Letos zde připadlo na každých 10 zaniklých firem pouze 5 nových. Počet nových společností v jednotlivých odvětvích nicméně není zcela přesný, a to z důvodu rostoucího počtu firem, u kterých není vyplněn obor podnikání.

Na Karlovarsku vznikly pouze 4 nové společnosti na každých 10 zaniklých

V rámci krajů připadlo nejvíce nových společností na 10 zaniklých v Olomouckém kraji a na Vysočině, konkrétně 36. Ve Zlínském kraji potom 29 a v Pardubickém kraji 27. Naopak v Karlovarském kraji se počet společností snížil, když zde vzniklo 235 firem a 530 jich zaniklo. Na 10 zaniklých společností zde tedy připadaly pouze 4 nové.

Graf 1: Počet vzniklých a zaniklých společností v letech 2017-2020

Zdroj: CRIF