CRIF: Češi od začátku roku našetřili 168 miliard

14. 9. 2021 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Úspory českých domácností vzrostly od začátku roku do konce července o 168 miliard (6 %) na 2,99 bilionu korun. Objem jejich úvěrů přitom narostl o 93 miliard (5 %) a činil 1,9 bilionu korun. Zatímco úspory domácností rostly rychleji v prvních 4 měsících roku, objem úvěrů naopak rostl zejména od května do července. Úspory firem vzrostly od začátku roku o 41 miliard (3 %), objem úvěrů se zvýšil o
21 miliard (2 %). Nejrychleji rostly úspory živnostníků, kteří měli v červenci u bank uloženo o 16 miliard (10 %) více než na začátku roku. Objem jejich úvěrů přitom stagnoval. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, které provedla na základě dat České národní banky a portálu
www.informaceofirmach.cz.

„Zatímco na začátku roku, kdy platila tvrdší protipandemická opatření, lidé více šetřili a byli opatrnější při zadlužování, od května, kdy začalo docházet k uvolňování, se trend se začal pomalu obracet.  Důvodem může být to, že právě s uvolněním se lidem naskytlo více příležitostí, kde své peníze utratit, a shromažďují je v menší míře,“ komentuje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Objem úvěrů domácností rostl od začátku roku do dubna v průměru o 0,6 % za měsíc, od května do července už to bylo o 0,9 %. Objem vkladů oproti tomu rostl v prvních čtyřech měsících v průměru o 1,2 %, od května je to průměrně jen o 0,3 %.

Vzhledem k tomu, že  se postupně zvyšuje zadlužení domácností v důsledku  úvěrů na bydlení, platební morálka se nezhoršuje. Podíl nesplácených úvěrů byl na konci července na stejné úrovni, jako tomu bylo na začátku roku, z celkového objemu dluhu tedy nebylo řádně spláceno 1,75 %. Mírně se zhoršilo splácení úvěrů na spotřebu, což však vyvážila zlepšující se platební morálka u úvěrů na bydlení.

Rozdíl mezi úsporami a dluhem firem je jeden z nejvyšších v historii

Firmy měly ke konci července v bankách uloženo celkem 1,26 bilionu korun a jejich celkový objem dluhu činil 1,14 bilionu korun. Měly tak naspořeno o 115 miliard korun více, než činil jejich dluh, a to je jedna z nejvyšších hodnot v historii České republiky. Celkem 4,24 % objemu dluhu nebylo řádně spláceno, na začátku roku to bylo 4,15 %, takže jde o mírné zhoršení.

Dluh živnostníků stagnuje

Nejrychlejším tempem spoří živnostníci, kteří měli v červenci v bankách uloženo 182 miliard, od začátku roku tedy naspořili 16 miliard. Oproti tomu objem jejich dluhů stagnuje, v červenci dosahoval 47 miliard, stejně jako na začátku roku. „Živnostníci se jednak ve stále nepřehledné  situaci nechtějí zadlužovat a spíše si vytvářejí  úspory, důvodem jejich stagnujícího zadlužení je však také přísnější posuzování ze strany finančních institucí,“ vysvětluje Věra Kameníčková.

Graf 1: Vklady a úvěry podniků

Zdroj: Česká národní banka

Graf 2: Vklady a úvěry FOP (živnostníci)

Zdroj: Česká národní banka

Graf 3: Vklady a úvěry domácností

Zdroj: Česká národní banka

Graf 4: Podíl nevýkonných úvěrů na celkovém objemu úvěrů

Zdroj: Česká národní banka