Průměrná firma je na trhu 12 let, podnikatel 16 let

5. 9. 2017 – Tiskové zprávy
Zpět ke všem článkům

Polovina firem a dvě pětiny podnikatelů končí do 15 let. Obchodní společnosti v České republice působí na trhu v průměru 12 let, zatímco fyzické osoby podnikatelé 16 let. Od roku 1990 do 1. pololetí roku 2017 vzniklo více než 580 tisíc obchodních společností a přes 93 tisíc jich zaniklo. Na trhu tak zůstává 84 % společností z těch, které od roku 1990 vznikly. V rámci vzniklých fyzických osob podnikatelů jich „přežilo“ jen  61 %. Fyzické osoby na druhé straně ukončují svoji činnost po delší době než obchodní společnosti. Zatímco 48 % zaniklých společností bylo na trhu 16 let a více, u FOP to je 59 %. Vyplývá to z analýzy struktury a délky činnosti ekonomických subjektů, kterou provedla společnost CRIF – Czech Credit Bureau s využitím dat portálu www.informaceofirmach.cz.

Věková struktura obchodních společností se od roku 2010 stabilizovala. Zatímco průměrný věk obchodních společností je necelých 12 let, střední délka neboli medián jejich věku zůstává posledních 7 let na hodnotě 10 let. To je pozitivní vývoj, neboť ukazuje, že společnosti v české ekonomice procházejí průběžným ozdravným procesem. Nevýkonné a nekonkurenceschopné společnosti zanikají a vznikají nové,“ říká Ondřej Pirohanič, analytik společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Ze 488 tisíc obchodních společností, které v současnosti na českém trhu působí, jich více než polovina je na trhu maximálně 10 let. Více než 34 % všech firem funguje  na trhu déle než 15 let a 30 % do 5 let včetně. Necelá třetina nezaniklých obchodních společností však nevyvíjí žádnou činnost. Z obchodních společností, které již svoji činnost ukončily, tak téměř polovina učinila až po 15 letech svého působení na trhu.

Struktura délky činnosti u fyzických osob podnikatelů (FOP) je odlišná. Více než polovina z nich působí na trhu déle než 15 let, téměř třetina mezi 6 a 15 lety a pouze 15 % FOP je mladších než 6 let. Průměrné stáří FOP je 16 let, ovšem střední délka jejich činnosti je 18 let.

Rozdíl mezi věkovou strukturou obchodních společností a fyzických osob podnikatelů je způsoben několika faktory. V prvních třech letech po revoluci začal v České republice na živnostenský list podnikat více než milion lidí, zatímco firem vznikaly pouze nižší desetitisíce. Důvodem byla především složitější administrativa a vyšší finanční náročnost podnikání formou obchodních společností. Z více než dvou milionů podnikajících fyzických osob je nyní podle našich odhadů aktivních přibližně 950 tisíc. Velká část těch neaktivních přitom pravděpodobně patří mezi fyzické osoby, které mají oprávnění podnikat již delší dobu,“ vysvětluje Ondřej Pirohanič.

Od roku 1990 do poloviny roku 2017 vzniklo celkem 3,4 milionu FOP a 1,3 milionu jich zaniklo. To znamená, že se svým podnikáním formálně skončily téměř dvě pětiny fyzických osob, které si zařídily podnikatelské oprávnění.

Podnikatelé ukončují svoji činnost zpravidla po více než 16 letech. Pouze 40 % z nich ukončilo svoji činnost během prvních 15 let existence. Necelých  8 % podnikatelů potom ukončilo činnost již během prvního roku své existence.

„Rozdíly mezi věkovou strukturou zaniklých a existujících subjektů jsou u fyzických osob podnikatelů mnohem menší než u obchodních společností. Obchodní společnosti do pěti let existence se na celkovém počtu existujících společností podílejí 30 %, avšak pouze 10 % zaniklých společností tak učinilo do 5 let své existence. Stejná věková kategorie u fyzických osob podnikatelů se podílí 15 % na jejich celkovém počtu a 12 % v případě zaniklých FOP,“ uzavírá Ondřej Pirohanič s tím, že podobné rozdíly jsou i u nejstarších FOP a OS. Obchodní společnosti fungující na trhu 16 let a déle se na celkovém počtu podílejí 34 % a na počtu zaniklých 48 %. V případě fyzických osob podnikatelů to je 56 % na existujících a 59 % na zaniklých.  Pro oba segmenty přitom platí, že subjekty založené před rokem 2007 mají vyšší podíl na zaniklých než na existujících a u mladších subjektů je tomu obráceně.